Valikko Sulje

Luottamushenkilöt

Kuntavaaleissa valitaan luottamushenkilöt kaupungin luottamushallinnon tehtäviin. Alla SDP:n edustajat Oulun kaupungin luottamustehtävissä 2017-2021.

SDP:n valtuutetut Oulussa

Valtuustoryhmän puheenjohtaja
Pirjo Sirviö, pirjo.sirvio(at)ouka.fi

Valtuustoryhmän varapuheenjohtaja
Tuija Pohjola, tuija.pohjola(at)ouka.fi

Jäsenet:
Halonen Sari
Harju Yrjö
Lappalainen Jukka
Torro Kaarina

Tiainen Tanja
Tuppurainen Tytti

Varavaltuutetut

  1. Seppo Ahde
  2. Virpi Jääskö
  3. Kati Jurkko
  4. Erja Repo-Tervonen
  5. Kimmo Alatalo
  6. Tuula Okkonen
  7. Aira Lievetmursu
  8. Sami Kyllönen

Kaupunginhallituksen jäsenet
Tuija Pohjola (varalla Tuula Okkonen)
Tanja Tiainen (varalla Kati Jurkko)

Kaupunginhallituksen konsernijaosto
Tuija Pohjola, jäsen
Kati Jurkko-Pylväs, varajäsen

Tarkastuslautakunta
Pirjo Kuisma, jäsen
Sami Kyllönen, varajäsen

Keskusvaalilautakunta
Markku Kainulainen, 1. varajäsen

Rakennuslautakunta
Jukka Lappalainen, jäsen
Sirkka-Liisa Mikkonen, varajäsen

Hyvinvointilautakunta
Pirjo Sirviö, puheenjohtaja
Jukka Lappalainen, jäsen
Maarit Vartiainen, varajäsen
Kaisa Telekäinen, varajäsen

Hyvinvointilautakunnan yksilöasiainjaosto
Kaisa Telekäinen, jäsen
Jukka Lappalainen, varajäsen

Sivistys- ja kulttuurilautakunta
Yrjö Harju, jäsen
Aira Lievetmursu, jäsen
Saila Lähteenmäki, varajäsen
Ville Rantala, varajäsen

Yhdyskuntalautakunta
Sari Halonen, jäsen
Kaarina Torro, jäsen
Veikko Jokikokko, varajäsen
Miina-Anniina Heiskanen, varajäsen

Yhdyskuntalautakunnan yhdyskuntajaosto
Miina-Anniina Heiskanen, varapuheenjohtaja
Kaarina Torro, varajäsen

Yhdyskuntalautakunnan seudullinen joukkoliikennejaosto
Sami Kyllönen, jäsen
Antti Haapala, varajäsen

Oulun seudun ympäristötoimi liikelaitoksen johtokunta
Mikko Pesola, jäsen
Tiina Niiranen, varajäsen

Oulun Vesi liikelaitos
Sanna Husa, jäsen
Ronja Kuorikoski, varajäsen

Business Oulu-liikelaitos
Virpi Jääskö, jäsen
Mika Pietilä, varajäsen

Oulun Tietotekniikan liikelaitoksen johtokunta
Sanna Jäälinoja, jäsen
Janne Lindström, varajäsen

Liikelaitosten johtokunta
Erja Repo-Tervonen, varapuheenjohtaja
Jouni Lamppu, varajäsen

Kuntayhtymät, neuvottelukunnat, tms:

Oulun seudun ammatillisen koulutuksen kuntayhtymän, yhtymäkokousedustajat
Tommi Uhlgren, edustaja
Sinikka Paakkonen, edustaja
Riitta Kymäläinen, varaedustaja
Tommi Juvani, varaedustaja

Yhtymähallitus
Vesa Saarinen, varapuheenjohtaja
Marika Mattila, varajäsen

Käräjäoikeuden lautamiehet
Tarja Närhi
Reijo Niemi
Joni Meriläinen
Juha Silenius
Liisa Komminaho
Jukka Holtinkoski

Oulun kihlakunnan poliisipiirin neuvottelukunta
Kristina Ahl, jäsen
Joni Ollikainen, varajäsen

Lähidemokratiatoimikunta
Annemari Eskola, jäsen

Tasa-arvo- ja yhdenvertaisuustoimikunta
Jani Paananen, jäsen

Sivakka-yhtymä Oy
Jaana Ylisuutari, jäsen
Ville Rantala, varajäsen

Oulun Kaupunginteatteri Oy
Ari-Pekka Sirviö, jäsen

Oulun Energia Oy
Seppo Ahde, varapuheenjohtaja

Oulun Satama Oy
Kaisa Päätalo, varapuheenjohtaja

Nallikari Seaside Oy
Jaakko Huuki, jäsen

Haukiputaan Kehitys Oy
Maijaliisa Pollari, puheenjohtaja

Kiinteistö Oy Haukiputaan Toritalo
Maijaliisa Pollari, jäsen

Oulun Palvelusäätiö – valtuuskunta
Mikko Sormunen, jäsen
Mervi Hyvärinen, varajäsen

Kiinteistötoimitusten uskotut miehet
Esa Nikkinen, Uskottu mies
Tapio Frondelius, Uskottu mies
Heikki Reinikainen, Uskottu mies